2010. december 31., péntek

Elkésett ajándékötlet...

... de jövőre még jól jöhet :)
A nyakkendő ugye közismerten az egyik "végső menedék" típusú ajándék. Ha már nagyon nem tudunk mit ajándékozni valamely férfirokonnak, akkor indulunk a nyakkendős akasztó felé. Persze, ha már nyakkendő, akkor mindenféle geoizékért rajongó férjeknek, fiaknak, tesóknak mi más dukálna, mint térképmintás.

Szerintem egész vállalható. Potom harminc dolcsiért megkaphatjuk a webshopban.

2010. december 24., péntek

Magad uram...

Hirtelen jött az ötlet, hogy dobjuk össze a futoterkep.hu karácsonyi kiadását. Ilyenkor már szakembert elérni nem lehet és nem is ildomos zaklatni. Na meg lássuk be, hogy jövő karácsonyra lenne maximum valami belőle. Így hát botcsinálta grafikusként mi, fejlesztők dobtunk össze valamit.
Szerintem nem is lett rossz :)
Íme az ünnepi főoldal:

Illetve a karácsonyi üdvözlőlap:

Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk :)

2010. december 18., szombat

Facebook kapcsolatok térképe

Ryzsy elmélkedik a blogjában erről a térképről, ami a Facebook felhasználók kapcsolati hálóját ábrázolja térképre vetítve.
A térkép a fácse saját alkotása, tehát elvben még hiteles is lehet. (vagy épp ezért nem az? )

Valóban van jó néhány érdekes dolog, amin elgondolkodhatunk.
Nekem főleg a keleti part vs. nyugati part, illetve az egykori két Németország közötti differencia az érdekes.

Ryzsy rácsodálkozott India behálózottságára illetve Afrika nem létezésére.
Előbbi szerintem nem meglepő, legalábbis, ha csak félig igaz az a tendencia amit a saját munkám során tapasztalok, vagyis, hogy minden második informatikus indiai.
Az pedig, hogy Afrikában nem hódít a Facebook szintén nem túl meglepő. Arrafelé szerintem már az is végtelen luxus, ha áram van.
A térképet a közösségi oldalon nagy felbontásban is megtalálod.

2010. november 21., vasárnap

Kövesd a kakit!

Nemzetközi WC nap! Ilyen is van. Illetve volt, november 19.-én.
Ennek kapcsán a Domestos gyártói megpróbálnak a sz*rból is pénzt csinálni a neves alkalomból.
Aki azt tippeli, hogy ha elővettem a dolgot, akkor van valami térképes vonatkozása a dolognak, akkor az bizony beletrafált.
Szóval az említett gyártó marketingesei elindítottak egy weboldalt, ahol az adott helyen, adott időpontban lehúzott WC tartalmát követhetjük real time módon.
Szerintem meglehetősen eredeti ötlet, kár, hogy csak 4 országban (UK, IE, PL, ZA) érhető el, így mi csak fiktív kakikat pottyanthatunk külföldi vécékbe.

Az oldal címe http://www.flushtracker.com/.

2010. október 19., kedd

A II. katonai felmérés digitálisan

Régóta itt van a link a tarsolyban, de ma Sancho blogján ismét szembe jött, hát akkor tovább én sem tartogatom.
Bár a lenti idézet a történészeket emeli ki, de szerintem sokkal inkább azoknak megdobogtatja meg a szívét akinek valaha is a földméréshez vagy a térképészethez köze volt.
A gyúrmány kivitelezése sajnos eléggé elnagyolt, de a térkép látványa részben kárpótol.

"I. Ferenc császár 1806-ban rendelte el a „Zweite oder Franziszeische Landesaufnahme"-t, (a második illetve Ferenc-féle országfelmérést), amelyet ma a II. katonai felmérésnek hívunk. 1819-től egészen 1869-ig készültek a földrajzilag pontos szemelvények, amelyek végül összefüggően ábrázolták a teljes Osztrák Birodalmat. A papírokat a Magyar Országos Levéltár nagy felbontásban beszkennelte és felpakolta a netre, méghozzá ügyesen összekötve a Google Mapsszel, osztott képernyőn. Ez azt jelenti, hogy párhuzamosan nézhetjük végig a korabeli állapotot és a mai fotókat. A Google képei természetesen sokkal részletesebbek, de a látvány még így is bizsergető, és biztos, hogy a nem-történészeket is leköti. 200 év és mennyit változott ez a világ." 


http://nfo.arcanum.hu/maps/html/katfelm2b_google.html

2010. október 3., vasárnap

Budapest madártávlatból a Google Mapson

Általában viszonylag hamar értesülök a Google Maps újításairól, adatfrissítésekről, az ismertebb térképekkel foglalkozó oldalakról, most mégis egy hazai, nem kimondottan tematikus oldalon találkoztam ezzel a hírrel.
Budapesten a street view elkészítése kudarcba fulladt, valami homályos adatvédelmi indoklással. (Ez azért érdekes főleg, mivel a romániai norc már réges-rég túl van ezen, így eléggé átlátszó dolog adatvédelemre hivatkozni, de hát sajnos a mai Magyarországon ez így működik) Így aztán úgy döntöttek a Googlenél, hogy elkészítik a madártávlati felvételeket. Ilyen típusú felvételek főleg amerikai városokról készültek eleinte. Az valahogy elkerülte a figyelmemet, hogy mikor lopakodott be az európai térképekre is. Jelenleg sem sok helyen elérhető, Budapesten kívül Dortmund és Velence lett még így lefotózva. Velencét még meg is értem. De miért pont Dortmund? Na mindegy.
A madártávlat egyébként nagyon szép, látványos. Ezen kívül kellően részletes ahhoz, hogy az ember jobban tudjon tájékozódni rajta, mint a műholdfelvételek alapján. Így már értelmét is láttam, hogy bekerüljön a futotérkép választható nézetei közé. Voltaképpen, ha valaki nem tudná, itt tulajdonképpen 45°-os szögben fényképezett és azután összeillesztett légifotókról van szó. A térképi nézetek közül az "Aerial" vagy magyarul "Légi" típust kell kiválasztani és  ha az adott területről készült ilyen fotó, akkor máris bámészkodhatunk.

Az ilyen típusú képeket sem nehezebb az APIból használni, mint a többit:

    this.gMap.addMapType(G_AERIAL_MAP);
    this.gMap.enableRotation();

A második sor ad nekünk egy pofás kontrollt, amivel különböző irányokból szemlélhetjük az adott területet.
Személy szerinte nekem talán jobban is tetszik mint a streetview vagy a 3D megjelenítés, kicsit a régebbi típusú döntött pályás játékokat juttatja eszembe, talán ezért.

2010. szeptember 28., kedd

Térbeli forradalom

A cím elég hülyén hangzik magyarul, de nem tudtam jobban leműfordítani. (Mondjuk én eleve nem vagyok jó barátságban a forradalom szóval mint pozitív tartalommal, de ettől most tekintsünk el)

Amiről szó van az a PennState egyetem oktatási, ismeretterjesztési projektje. A projekt célja egy végső soron egy órás dokumentumfilm elkészítése, ami a hétköznapi halandók számára próbálja a térinformatikát, a digitális térképezést és annak felhasználásait bemutatni.

A film epizódonként készül, ebből az első nemrég készült el. Szinte minden ezzel foglalkozó blogba kikerült már a hír, magyar oldalakon nem láttam. Mondjuk európai vonatkozása nemigen van, ez tény. Gondoltam akkor legalább én megírom annak az pár embernek aki olvas.


A sorozatindító rész áttekinti a témát a hőskortól (ugye a megkerülhetetlen földmérők :) ) a TIGER-en át a mai mobil alapú közösségi és közhasznú alkalmazásokig.
Felszínesen, de azért átlagos halandó számára elégségesen megérteti a GPS alapú tájékozódás elvét is annak, aki esetleg nem tudná mi fán terem.
A film második felében egy konkrét alkalmazási területről mesélnek a résztvevők. A Haiti földrengés alkalmával rengeteg önkéntes és a térbeli technológiák együttesen segítettek a kármentesítésben a katasztrófa sújtotta országnak.

A felvétel alig negyedórás, de elég tömény, pörgős. Meglepően sok dolog fért bele, szerintem megéri megtekinteni mondjuk kávé mellé.

2010. szeptember 20., hétfő

Google Maps söralátét


Amikor azt hiszed mindent láttál már a Google Maps témakörben, akkor egyszer csak szembe jön a térképtű alakú söralátét.

2010. szeptember 15., szerda

Fekete bárányok térképe

Régen jelentkeztem, a továbbiakban megpróbálok egy kicsit sűrűbben. Megváltoztattam a blog címét is, mivel erősen eltolódtam a szorosan vett szoftverfejlesztői vonaltól a mindenféle webes térképek, érdekességek felé. Ez talán nem is baj, legalább kevéssé kocka olvasók is idetévednek esetleg néha.
Ennek szellemében mindjárt egy érdekes térképes gyúrmánnyal restartolok.

Újra és újra meglepődöm, hogy mi mindent jut eszébe térképre pakolni az embereknek.
"Nálad se megy a Jutyúb? " (vagy az index, gugli stb.)
Szerintem minden nap hallunk, látunk valami effélét az irodában, twitteren, itt-ott.
Ez a téma foglalkoztatja a mai felfedezésem a HerdictWeb oldal készítőit. Összegyűjtik a világ bármely részén ilyen-olyan okból éppen nem elérhető oldalakat (pontosabban szerintem a doméneket).
Az adatfolyamnak természetesen van térképes kimenete, mert különben mit is keresne itt ugye :)
Nyilván nem okozott meglepetést, hogy körülbelül minden második nem elérhető oldal Kínában ugrik elő.

2010. május 16., vasárnap

Térképes étteremkereső


Igaz már nem friss a történet, de azért mégis megérdemel egy mondatot.
Április közepén a netpincér oldal térképes étteremkeresővel bővítette a szolgáltatáslistát.
Az ötlet kézenfekvő, bár lenne még mit faragni rajta. Minimálisan egy településkereső nem ártana.
Mondom ezt én, pedig a futoterkep.hu útvonalböngészőjéből is hiányzik ez a featúra. De már nem sokáig ;)

2010. április 27., kedd

3D nézet nem csak APIból


Két év után bekerült a Google Maps nézetek közé az Earth View, ami már 2008 óta használható volt a maps API-ban.
A futoterkep.hu térképnézegetőjében már egy ideje használjuk, bár sok problémánk volt vele. Először is nem meglepő módon kell hozzá a Google Earth plugin, de ez pillanatok alatt települ, nincs is vele különösebb gond ezután, a felhasználói oldalon legalábbis.
Ami fejtörést okozott az volt, hogy elég gyakran módosulgatott a háttérben, így sokszor nem működött, vagy nem úgy működött ahogy szerettük volna.
Jó néhányszor szedtük le, majd pakoltuk vissza, mikor megint működött. Remélem, hogy a hivatalos rangra emelkedés azt jelenti, hogy további ilyen jellegű gondunk nem lesz vele.

2010. március 25., csütörtök

Magassági adatok Google API

Hosszú idő után végre megtettek a Google Maps API fejlesztői egy nagyon logikus lépést. Lekérhetővé tették végre API-n keresztül is a tetszőleges koordinátához tartozó magasságot, megszületett az Elevation API.

Erre eddig is volt lehetőség, mégpedig a USGS) , a GeoNames vagy az EarthTools webszolgáltatás használatával.

A Google szolgáltatásának az előnye az eddigiekkel szemben, hogy batch feldolgozást is lehetővé tesz, amivel szépen lehet magassági profilokat, szinttérképeket készíteni útvonalakhoz. Ha ezt egy-két évvel hamarabb meglépi a Google, akkor a futoterkep.hu fejlesztésénél rengeteg keresgéléstől és kísérletezgetéstől szabadított volna meg bennünket.
Azt hozzátenném, hogy a helyzet nem olyan rózsaszín, mint ahogy az előzőekből látszik. Magyarán kitehetjük az ablakba (hogy ne használjak durvább kifejezést) a batch feldolgozást, mivel sajnos 25 000 pontot kérdezhetünk le egy IP-ről 24 órán belül. Ez ilyen formában a felhasználást erősen korlátozza, szóval épp azt veszi el tőlünk ami az előnye lenne.
Azt mondják a guglinál, hogy ezzel az API kiszolgáló túlterhelését akarják elkerülni. De számomra finoman szólva is hihetetlennek tűnik, hogy ne bírna kiszolgálni akárhány kérést, ami egyenként néhány bájtos JSON adatot bök ki és valószínűleg egyetlen adatbázismezőt olvas ki a szerver oldalon (vagy ki tudja hogy tárolják) az a szerverpark, ami mittudoménhánymillió térképkockát dobál szét a világ minden tájára másodpercenként.
A szolgáltatást igazán kipróbálni még nem tudtam, de hamarosan készítek valami egyszerű szinttérképcsináló kis alkalmazásocskát. Meg persze akkor már valószínűleg beoperálom a futótérképbe is, ha valami módot ki tudok találni a limit figyelembevételére.

Egyébként API nélküli magasságszámításra alkalmas oldal is van rengeteg, az egyik a roppant találó nevű LatLonToElevation néven érhető el (http://www.latlontoelevation.com/dem_consume.aspx), a többit rátok bízom.

2010. február 13., szombat

Facebook connect kapcsolódási probléma IE7 alatt

Nem olyan régen létrehoztunk a futoterkep.hu oldalát a facebookon.
Mindent a leírtak szerint szépen végigcsináltunk, majd elégedetten hátradőltünk.
Nem volt nagy cucc, ctrl-c, ctrl-v.

Egész addig örültünk, míg IE7 alatt is ki nem próbáltuk. Az IE hosszas vakaródzás után eredményként egy klassz hibaüzenettel lepett meg bennünket a fan-box helyett.
Némi guglizás után egy fórumban sikerült rálelni a megoldásra, ami valamiképpen a 7-es IE XML parserével hozható összefüggésbe valószínűleg.

A titok a következő attribútum, amit az oldal html tagjába kell bírni:

xmlns:fb="http://www.facebook.com/2009/fbml"

Ezt beírva már minden ment mint az ágybavizelés.
Nézd meg.

2010. január 28., csütörtök

A Google streetview mint múzsa

Elég ritkán lehet magyar vonatkozású hírt elcsípni a google maps környékén, úgyhogy a mai ritka alkalom.
A google csiripelte ki ezt a blogbejegyzést, ami egy magyar grafikus, Kovács Lehel grafikáiból mutat ízelítőt. A sorozat az ABC minden betűjéhez a világ egy azonos kezdőbetűjű nagyvárosánka képét társítja. Ezek a számomra 30-40es évek hangulatot árasztó rajzok a streetview által szolgáltatott képek alapján készültek és közvetlenül is elérhetőek a Flickren.


A streetview egyenes folyományaként a B betűnél nem Budapestet találjuk és más magyar várost se keressetek benne. Az egy jó kérdés, hogy erre meddig kell várni, reméljük nem sokáig.

FIGYELEM! JÁTÉK!

Aki megtalálja a fenti képet a streetviewban az nem nyer semmit, de ideírom a nevét :)

2010. január 19., kedd

Saját térképek a Garminodba

Ma olvastam, hogy a Garmin lehetővé tette, hogy az outdoor GPS készülékekhez egyszerűen készítsen saját térképet a tulajdonos.
Ez a térkép lehet egy antik darab vagy éppen egy tervrajz. Esetleg hazagondolva geodétáék háza táján például pontleírások is használhatóak így, bár erre már vannak azért jobb módszerek is.
Azért a leglátványosabb mégis csak egy jó kis múlt század eleji papírtérkép elektronikus változata. Ugyan sok haszna nem biztos, hogy van, de szép :)