2009. október 29., csütörtök

Ingyenes navigációs rendszer

A google lassan beteszi a lábát mindenhová, ahol térképről lehet szó.
Logikus lépésként kezdtek bele a Google Maps Navigation (Beta)
fejlesztésébe ami Android 2.0 eszközökre telepíthető.

Minden olyan funkció benne lesz, amit a maps környékén megszokhattunk, beleértve a 3D megjelenítést és a StreetView használatát. Utóbbi elég jól használható lenne, ha lenne nálunk is.

Hogy ez mennyire érint bennünket, mennyiben lesz konkurrense pl. a navengónak, azt majd az idő dönti el. Ha sikerül egy olyan vallási felekezetet törzsközönséget építeni az Android köré mint az Apple tette az ájfonnal, akkor lehet neki komoly piaca.

2009. október 28., szerda

Budapest teljes egészében 3D-ben - Frissítve

Talán az egyetlen nemzetközi mértékben is (el)ismert ünnepünk (gy.k. okt. 23.) alkalmából pakolta ki a Google az Earth-be a budapesti belső kerületek szinte teljes épületállományát 3D-ben. Eddig is elérhetőek voltak a fontosabb, ismertebb épületek, illetve a tavalyi "Model your campus competition" kapcsán a legtöbb egyetemi, főiskolai épület is bekerült, de most a belváros tekintetében legalább teljes a kép. Gyaníthatóan valami automatikus cucc pakolta fel az épületeket, mert nem hiszem, hogy bármelyik felhasználó lenne annyira elvetemült, hogy berak egy toronydarut, mint a Márc. 15. téren látszik. :)


A Google Earth blogban jelent meg először a hír, aminek személy szerint igen örülök, mert a futótérkép oldal egyik régóta prototípusban ücsörgő szolgáltatása a "Fussd végig a pályám", amit mostmár érdemes lesz beélesíteni egy kis csiszolgatás után.


FRISSÍTÉS:
Az index időközben kiderítette, hogy egy magyar vállalkozásnak egy kicsit keresztbe tett a Google ezzel a húzásával. Emiatt lehet persze utálni őket meg "májkroszoftozni", de azért van az éremnek másik oldala is.
Egyrészt nem tudom mennyire lehet emiatt a guglit okolni, szerintem az alapötlet akkor lett volna életképes, ha jóval hamarabb és gyorsabb ütemben "megépítik" a z épületeket (lsd az sokat késő streetview helyett a saját verzióját pillanatok alatt elkészítő cég esetét).
Másrészt gugliék évek óta ingyen adnak mindent, adatostul-szoftverestül, amit felhasználva a cég (egyébként helyesen) profitált. Azt gondolom nincs mit egymás szemére hányni.
Hosszabb távon szerintem épp úgy nem lesz konkurencia az ócsított modellezés az igényes, építészeti vagy egyéb célú projekteknek, mint ahogy maga a Maps vagy az Earth sem konkurencia a földmérési alaptérképnek vagy épp a turistatérképeknek, ha azok kellően frissek és pontosak.

2009. október 9., péntek

Érdekesség: kőkorszaki módszerek a futóversenyeken alkalmazott távmérésben

Az egyik sporttal foglalkozó portálon olvastam egy cikket az utcai futóversenyeken alkalmazott távmérési módszerről.
Hát mi tagadás mosolyra görbült a szám. A GPS és a szuperpontos mérőállomások korában az urak még odáig sem jutottak el, hogy sima acél mérőszalag helyett inváracél szalaggal kalibráljanak.

2009. október 8., csütörtök

NEW VERSION – Ajax Control Toolkit

Múlt héten kijött az AJAX control toolkit új verziója. Állítólag rengeteg bugot javítottak benne és természetesen vannak szép új kontrollok is., mégpedig a SeaDragon, ami egy JavaScriptes DeepZoom megoldás és egy aszinkron file uploader.
A futoterkep.hu szempontjából a dolog szépséghibája, hogy a rettenetes lassúsága és nagy mérete, valamint a bugok miatt amik azért akadtak benne és mivel gyakran rejtélyes hibákat okozott, jó ideje kitartóan munkálkodunk azon, hogy teljességgel kiiktassuk és inkább jQuerys megoldásokat vessünk be. Ezek eddig jóval hatékonyabbnak tűnnek és kézben tarthatóbbnak is.
Ezt a tevékenységünket valószínűleg nem fogja befolyásolni a mostani új verzió, de a hátramaradt utóvédek miatt azért valószínűleg befrissítünk mi is.